دانلود فایل طرح درس رو زانه درس آب و آبادانی آموزش قرآن پایه ششم

اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه‌بندی جدید بلوم سطح هدف اهداف و پیامدها وجود تعامل بین معلم و دانش آم

0 9.1k

تعدادصفحات 5

فرمت فایل WORD

چکیده فایل  دانلودی

دانلود فایل طرح درس رو زانه درس آب و آبادانی آموزش قرآن پایه ششم 

طرح درس رو زانه درس آب و آبادانی آموزش قرآن پایه ششم

شماره طرح درس: 9

موضوع درس: آب و آبادانی

تاریخ اجرا: 

مدت اجرا:

 

مجری:

کلاس:  ششم

تعداد فراگیران:

مکان:

 

الف: قبــل از تـــــــدریــس

اهداف بر اساس تلفیقی از هدف نویسی برنامه درسی ملی و طبقه‌بندی جدید بلوم

اهداف و پیامدها

وجود تعامل بین معلم و دانش آموزان در فراگیری درس آب و آبادانی

فعالیت بر اساس اهداف معین واز پیش تعیین شده در فراگیری درس آب و آبادانی

طراحی منظم با توجه به موقعیت و امکانات درس آب و آبادانی

ایجاد فرصت و تسهیل یادگیری در فراگیری درس آب و آبادانی

 

 

دانش آموزان باید مفاهیم درس آب و آبادانی را در پایه ششم به طور کامل فرا بگیرند.

 

1.       تعدادجلساتی که در هفته به این تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم اختصاص داده شده است .

2.       تعداد دروس کتاب درسی با رعایت پیچیدگی مفاهیم کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم

3.      تعدا د ماهی که به این درس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم تخصیص یافته است.

بنا بر این بعد از در نظر گرفتن مسائل و مواردی که ذکر گردید،زمانبندی کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم را بررسی و تدوین می نماییم.

 

 

اهداف (با رعایت توالی محتوای درسی)

انتظارات در پایان آموزش

حیطه و سطح در بلوم

عناصر برنامه درسی ملی

تعقـل، ایمـان، علـم، عمـل و اخـلاق

 

عنصر

عرصه ارتباط با

 

خود

خدا

خلق

خلقت

 

اندیشیدن در مورد توانایی های دیگران و چگونگی تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم

شناختی

تفکر

 

 

*

 

 

علاقه به استفاده از نتایج تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم

عاطفی

ایمان

 

 

*

 

 

آگاهی و اطلاع از کاربرد این درس در زندگی روزمره

شناختی

علم

 

 

*

 

 

تفکر در مورد دانستنی های تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم

شناختی

عمل

*

 

 

 

 

ایمان و باور داشتن به فراگیری تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم

عاطفی

اخلاق

*

 

 

 

 

فکر کردن در مورد توانایی های دیگران و مفاهیم درس و زندگی چه ارتباطی با هم دارند

شناختی

تفکر

 

 

 

*

 

علاقه به استفاده از عمل کاربرد درس و محاسبه های مربوط به محیط بیرون و طبیعت

روانی حرکتی

ایمان

 

 

 

*

 

درک و آگاهی از اندازه گیری آفریده های خداوند در طبیعت

شناختی

علم

 

 

 

*

 

استفاده از درس در طبیعت

روانی حرکتی

عمل

 

 

 

*

 

اندیشیدن در مورد  اینکه در طبیعت چگونه می توان از این روش استفاده کرد و خدا نیز چگونه به کار برده است.

شناختی

اخلاق

*

 

 

 

 

ایمان داشتن به اینکه می توانم با تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم  بهتر زندگی کنم

روانی حرکتی

ایمان

*

 

 

 

 

درک و آگاهی نسبت به شناخت این درس به عنوان نعمت الهی

شناختی

تفکر

*

 

 

 

 

آشنایی کامل دانش آموزان با مفهوم درس و  ایجاد تفکر و خلاقیت در فرایند یاد دهی – یادگیری

 

 

Cd های آموزشی .تولید محتوای الکترونیکی.پاورپوینت آموزشی.قلم نوری.برد هوشمند

 

با یاد و نام خدا و سلام و احوالپرسی بررسی وضعیت روحی و روانی و حضور و غیاب و پرسش و پاسخ

 

 معلم بعد از احوالپرسی نظر دانش آموزان را راجع به کتاب آموزش قرآن پایه ششم و درس آب و آبادانی می پرسد و روش های علاقه مند نمودن دانش آموزان به این درس را به کار می گیرد.

زمان 8   دقیقه

 

معلم کلاس را آماده کرده و به صورت یو شکل در می آورد و دانش آموزان را به چند گروه تقسیم می کند که بهتر بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و درس آب و آبادانی را تدریس نماید.

 

بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم  و بیان موارد مختلف و توجه دادن آنها به اهداف درس

زمان: متناوب

 

معلم درباره موضوعاتی که در درس آب و آبادانی در کتاب آموزش قرآن پایه ششم وجود دارد به دانش آموزان تعدادی برگه که از قبل سؤالاتی نوشته شده می دهد تا به سؤالات پاسخ دهند و هم گروهی ها آنها را تصحیح کنند.

زمان: 5 دقیقه

 

پرسش و پاسخ، گروهی

 

ب: فعالیت‌های مرحله حین تدریس

·       توجه ویژه به تفاوت های فردی در بین دانش آموزان

·         اهمیت نحوه ی رفتار معلم با دانش آموز

·         ایجاد جو دوستانه جهت جلوگیری از خستگی دانش آموزان

·         استفاده ی بهینه از حداقل امکانات

·         توجه به دانش آموزان ویژه  و کم حرف .

·         استفاده از تجربیات نو و به روز و در دسترس  دانش آموزان جهت تدریس .

·         مشارکت کلیه ی دانش آموزان در امر تدریس .

·         تقویت هوش بینایی ، شنوایی و گویایی در دانش آموزان با طرح پرسش های گوناگون

زمان: 5 دقیقه

 

 

فعالیت‌های معلم- دانش‌آموز: این فعالیت‌ها به صورت تلفیقی مطرح می‌شود و تفکیک آن به معنای مجزا بودن فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز است و منطقی به نظر نمی‌رسد و به همین خاطر از خط‌چین استفاده شده است.

 

فعالیت های معلم

فعالیت های دانش آموزان

معلم تدریس درس آب و آبادانی را آغاز می کند

دانش آموزان کاملا به درس گوش می دهند.

معلم در رابطه با درس آب و آبادانی اهداف را بیان می کند.

دانش آموزان با توجه به اهداف بیان شده مثال می زنند.

معلم تدریس درس آب و آبادانی را به کمک برد هوشمند و محتوا سازی تکمیل می کند.

دانش آموزان با اشتیاق مراحل تدریس را دنبال می کنند.

معلم در حین تدریس درس آب و آبادانی دانش آموزی را پای تابلو می آورد.

دانش آموز به دقت هنگام تدریس همکاری می کند.

معلم یک جمع بندی نهایی را درباره آب و آبادانی برای دانش آموزان بیان می کند.

دانش آموزان از تدریس حاضر راضی و خشنود می شوند و به دقت گوش می دهند.

مدت زمان: 50 دقیقه

 

 

 

 

- پس از آموزش درس به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را به صورت نمایش انجام دهند.

- بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود سوالات کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند.و برای آن یک بازی بسازند.

 

ج: فعالیت‌های تکمیلی

الف: تکوینی (در جریان تدریس)

پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود چگونگی انجام درس آب و آبادانی ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.

ب: ارزشیابی تراکمی

با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که سوالات مربوط به درس آب و آبادانی را جواب دهند.

زمان: در طول تدریس                        5 دقیقه    زمان

 

پس از نظارت بر کار دانش آموزان از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود چگونگی انجام درس ، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.

زمان: 5 دقیقه   

 

 از دانش آموزان خواسته می شود، تا برای جلسه ی بعد با توجه به تدریس کتاب آموزش قرآن درس آب و آبادانی پایه ششم نمونه واقعی در زندگی بیان کنند.

زمان: 3 دقیقه   

 

– کریمی،یوسف( 1392 ). روانشناسی اجتماعی: نظریه ها،مفاهیم وکاربردها. تهران: نشرارسباران.

– کریمی،یوسف( 1390 ). روانشناسی اجتماعی: نظریه ها،مفاهیم وکاربردها(چاپ یازدهم).تهران: نشرارسباران.

– کریمی،ي. ( 1389 ). روانشناسی اجتماعی: نظریه ها،مفاهیم وکاربردها(چاپ یازدهم).تهران: نشرارسباران.

– وینرایت،ویلیام(بیتا). عقل ودل. ترجمه: محمدهادي شهاب( 1394 ). قم: انتشارات پژوهشگاه آموزش قرآن ومعارف اسلامی.

– مارشال،کاترین وراسمن،گرچنب. ( 2014 ). روش تحقیق کیفی. ترجمه: علی پارسائیان وسیدمحمداعرابی(2016).تهران: انتشارات دفترپژوهشهاي فرهنگی. )

.– مارشال،ك. وراسمن،گ. ب. ( 2015 ). روش تحقیق کیفی. ترجمه: علی پارسائیان وسیدمحمداعرابی 1377). تهران: انتشارات دفتر پژوهشهاي فرهنگی.

– سرمد،زهره؛بازرگان،عباس وحجازي،الهه. ( 1394 ) روشهاي تحقیق درآموزش قرآن رفتاري. تهران: انتشارات آگه.

– سرمد،زهره،بازرگان،عباس وحجازي،الهه. ( 1391 ) روشهاي تحقیق درآموزش قرآن رفتاري. تهران: انتشارات آگه.

– سرمد،ز.،بازرگان،ع. وحجازي،ا. ( 1389 ). روشهاي تحقیق درآموزش قرآن رفتاري. تهران: انتشارات آگه

زمان: 5 دقیقه   

 


7,500 تومان